Spoločnosť

Sme nútený žiť nezdravo?

on 22. 11. 2023 0 Comments

Celková situácia má výrazný vplyv na životy ľudí. Inflácia stúpala a my sme sa dostali do stavu kedy nákup za 20 eur nestačí ani na dennú spotrebu. Tento rýchly nárast cien tu máme niekoľko krát ročne. Oproti tomu je iba málo možností ako svoj príjem zvýšiť. Áno jednou z nich je nájsť si ďalšiu prácu ak tá ktorú vykonávame teraz nestačí na denné pokrytie našich potrieb. Doba je náročná a zvlášť ak máte problémy so zdravým alebo ste rodič malého škôlkara či školáka. Tento trend zvyšovania cien má ale negatívny dopad na naše zdravie. Ak zarábate priemernú mzdu a máte rodinu a je dosť možné že splácate hypotéku, ktorú ste si boli nútený zobrať, je negatívnych faktorov na zdravie hneď niekoľko.

niekedy sa zdá byť tlak na ľudí príliš vysoký

Za prvé neprimeraná fyzická záťaž. Pracujete viac aby ste mali viac a zabezpečili si dôstojný život sebe a svojej rodine. Za druhé nemáte čas na seba. Je dobre známe, že prechádzkami v prírode a pohybom si podporujeme imunitu a celkové zdravie. Máme však možnosť ísť cvičiť či prechádzať sa keď po ôsmych hodinách v práci Vás doma čakajú dve hodiny učenia s deťmi, hodina na varenie a upratovanie a ak máte záhradku pridajte si ešte hodinku na jej zaliatie či drobné práce. Prídete domov o štvrtej poobede a bežnú rutinu máte hotovú do siedmej – ôsmej večer. Ste unavený a vyšťavený a prakticky je už večer. Nestihli ste nič iba zamestnanie a domáce práce. Je to dosť frustrujúce.

varíme nezdravé jedlá alebo zdravšie varianty

A potom. Príde deň D a vaša výplata sa rozčlení na platenie šekov, nákupy v obchode a už deň po výplate čakáte kedy zasa príde tá ďalšia. Nákupy v obchode sa snažíte okresať na veci, ktoré mám rád, ktoré potrebujem a potom tie ktoré si dávame za odmenu. Pri šetrení na potravinách a varení iba klasických jedál sa nám dostáva iba málo živín v podobe zdravej zeleniny a ovocia, plnohodnotného mlieka a bielkovín. Proste pravda je taká, že polovica ľudí proste nemá prostriedky na kvalitnejšie bio potraviny. A nemusí to byť ich chyba. Lokálne bio potraviny od slovenských pestovateľov stoja trocha viac. Vraj za kvalitu sa platí. Samozrejme berieme do úvahy. Je iba škoda, že obyčajný bežný občan je nútený žiť nezdravo – aby zaplatil všetko čo potrebuje, aby nakúpil všetko čo potrebuje a aby mal vlastne prostriedky na život.